які хочуть захистити свою дитину від грипу
Поради та секрети для батьків,
Зима — це не лише нескінченні снігові забави та тривалі новорічні канікули. Це час, коли дитина може дуже просто підхопити застуду чи грип. Питання про те, як уберегти дітей від грипу, одне з найгостріших для батьків. Звести до мінімуму шанси захворіти цілком реально. Хочете дізнатися у чому секрет? Розповідаємо, як правильно проводити профілактику та як убезпечити себе та дітей від грипу!
Чим небезпечний грип?
Чим небезпечний грип?
Як передається грип і чому мало хто має до нього імунітет?
Грип — одне з найважчих та найпоширеніших вірусних захворювань осінньо-зимового сезону. Вірус грипу дуже активний, миттєво розмножується, легко і швидко передається здоровій людині від хворої. Він мутує майже щороку, тому виробити стійкий імунітет до нього практично неможливо. Перехворівши на штам одного сезону, людський організм, як правило, виявляється непідготовленим до штаму наступного року.

Найчастіше хворіють діти (сприйнятливість до інфекції в малюків вища, ніж у дорослих, через імунітет, що ще недостатньо сформувався), люди з ослабленим імунітетом й люди похилого віку. Для вагітних захворювання також дуже небезпечне: вірус грипу може завдати шкоди крихітці в маминому животику. Новонароджені малюки мають материнський імунітет до вірусу приблизно до 6 місячного віку, але якщо у мами цього імунітету немає, то вірус стає для таких діток небезпечним.

Найчастіше вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом: під час розмови, кашлю, чхання хворої людини. Але існує можливість контактного передавання вірусу: через дверні ручки, поручні та інші заражені поверхні, засоби гігієни, предмети побуту, посуд, дитячі іграшки, білизну тощо.
Чим відрізняється грип від інших ГРВІ?
Симптоми грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій часто дуже схожі, але при цьому грип набагато небезпечніший. Біль у горлі, закладеність носа, чхання — загальні симптоми усіх ГРВІ. І грип, і ГРВІ можуть викликати слабкість, головний біль, кашель. Але при грипі висока температура тримається протягом декількох днів, а втома, ломота в тілі, слабкість виражені набагато довше. Симптоми грипу з'являються раптово, в більшості випадків захворювання починається зі стрімкого підвищення температури й одразу до високих позначок (39–40⁰).
Які основні симптоми грипу?
Найпоширеніші симптоми грипу:

• висока температура тіла

• кашель

• нежить

• біль у горлі

• головний біль

• прискорене дихання

• болі в м'язах

• нудота та блювання

• розлад шлунку (особливо у маленьких дітей)

• у немовлят можлива відмова від грудей, занепокоєння, порушення режиму сну
У чому небезпека грипу?
Зазвичай ускладнення від ГРВІ незначні, а ось грип може стати загрозою для здоров'я та життя людини. Грип може спровокувати пневмонію, загострення хронічних захворювань легень (астма, бронхіт), серцево-судинні захворювання (міокардит), ниркову недостатність або ендокринні розлади (цукровий діабет).

Інкубаційний період грипу коливається від кількох годин до 4 днів, в середньому 2–3 доби.

Хворий на грип, як і на інші ГРВІ, найбільш заразний у перші 5–7 днів хвороби. Найактивніше виділення вірусу відбувається у перші 2–3 дні. Маленькі діти можуть бути джерелами інфекції до 10 днів.

Перебіг грипу у дітей може бути важчим, ніж у дорослих, також малюки з більшою ймовірністю ризикують отримати ускладнення від цієї інфекції.
Лікування та методи профілактики грипу
При неускладненому перебігу хвороби лікування проводиться в домашніх умовах. Як лікувати та чим лікувати, визначає педіатр. Важливо виконувати всі його рекомендації та приймати ліки. Насамперед дитині потрібно забезпечити постільний режим та давати більше пити. Велика кількість рідини допоможе малюкові швидше впоратися з токсинами. Замість звичайної води краще давати теплі компоти, морси, чай.

Повністю уникнути контакту з вірусом неможливо. Тому заходи профілактики мають бути спрямовані не на ізоляцію дитини, а на зниження ймовірності захворювання та зміцнення імунної системи.

Ризику інфікування та поширення вірусу грипу можна запобігти за допомогою вакцинації. Кожна людина, яка дбає про своє здоров'я та здоров'я своїх рідних, обирає цей спосіб захисту. Вкрай важливо робити щеплення дітям (яким вже виповнилося 6 місяців) та людям після 60 років. Також необхідно своєчасно вакцинуватись у разі вагітності, її планування, оскільки грип може негативно вплинути на процес виношування дитини й пологи.

Вакцинопрофілактика грипу знижує ймовірність захворіти у кілька разів, пом'якшує перебіг хвороби, скорочує її тривалість, запобігає ускладненням.
Як захистити дитину від грипу?
Як захистити дитину від грипу?
Вакцинація
Діти, а особливо дошкільнята та школярі, які постійно перебувають у колективі та заражають одне одного, можуть принести інфекцію в сім'ю, де їх щодня оточують молодші брати, сестри, бабусі та дідусі. Вакцинація дітей від грипу означає, що широке коло людей буде захищене, зокрема літні люди. Щеплення від грипу рекомендується робити всім дорослим та дітям старше 6 місяців. Вакцинація від грипу сприяє зменшенню захворюваності приблизно у два рази, у щеплених у разі захворювання воно протікає легше й не призводить до розвитку ускладнень. Сьогодні вакцинація — це найкращий захист від грипу.
Здоровий спосіб життя
Збалансоване харчування з достатньою кількістю овочів та фруктів у раціоні, відпочинок на свіжому повітрі, регулярний сон, заняття спортом та відсутність стресових ситуацій — все це, безперечно, допоможе зміцнити стійкість дитячого організму до вірусу. Чим раніше ви почнете формувати звичку правильно харчуватися та займатися спортом, тим більше користі вона принесе в майбутньому.
Правильне харчування
Для того, щоб дитячий організм мав стійкість до вірусів та інфекцій, раціон малюків повинен бути збалансованим за своєю енергетичною цінністю та за складом усіх основних речовин — білків, жирів та вуглеводів. Щодня у дитячому меню мають бути сезонні фрукти та овочі, крупи, м'ясні, рибні та молочні продукти. Також важливо дотримуватися питного режиму. Намагайтеся привчити малюка пити не лише солодкі напої, а й просту воду.
Одяг, що відповідає погодним умовам
Ніщо не завадить малюкові насолоджуватися красою зимової природи, якщо його одяг буде теплим і комфортним. Більшість батьків намагаються перестрахуватися й одягнути свою крихітку якомога тепліше, але насправді головне — не впадати в крайнощі. Дитина повинна бути вдягнена тепло, але помірно. Якщо не дотримуватися цього правила, є вірогідність спітніти, тоді навіть невеликий протяг може призвести до переохолодження й хвороби.

Температура повітря є важливим фактором, але не ключовим. Крім неї варто враховувати й інші показники: силу вітру, хмарність, опади, рівень вологості тощо. Для батьків найменших діток завжди діє одне правило: надягайте на малюка на один шар одягу більше, ніж одягаєте на себе для прогулянки.
Режим дня
Налагоджений режим дня потрібен усім, а дитині особливо. Це стосується насамперед періодів сну та активності. Повноцінний сон — це гарантія міцного імунітету, гарного самопочуття та чудового настрою. Дітям слід лягати спати о 21:00–21:30, тривалість сну повинна складати не менше 9 годин. Завдання мами й тата — пояснити, що будь-яке, навіть найцікавіше, заняття важливо закінчити приблизно за пів години до сну. Згодом малюк сам звикне лягати та вставати в один і той же час.
Прогулянки
Свіже повітря та фізична активність зміцнюють імунітет, а отже, додатково захищають малюка від грипу та інших респіраторних інфекцій. Батькам важливо розуміти, що прогулянка — це в першу чергу перебування на вулиці, а не відвідування кафе, дитячих кімнат чи торгових центрів. Регулярні та тривалі прогулянки — це насамперед загартовування, різноманітність та нові стимули для розвитку дитини.
Спорт
Фізкультура є одним зі способів профілактики грипу та застуди. Спортивні вправи не тільки зміцнюють організм, розвивають мускулатуру, підвищують витривалість, вони також добре впливають на психоемоційний стан дитини. Щоденні піші прогулянки, активні ігри на свіжому повітрі, походи до зимового лісу — це своєрідний «фітнес-центр». Проводьте час разом, робіть це активно, а також подбайте, щоб діти займалися також в гуртках чи секціях.
Гігієна
Як мінімум, діти повинні знати про те, що обов'язково потрібно мити руки після відвідування туалетної кімнати, перед вживанням їжі та одразу після повернення з вулиці. Ретельне миття рук з милом (не менше 40-60 секунд) після відвідування громадських місць — найдієвіша профілактика будь-яких вірусних інфекцій. Привчіть малюка до частого миття рук і розкажіть, що не можна торкатися до обличчя немитими руками, оскільки це основний шлях потрапляння вірусу до слизової оболонки.
Тільки цифри
Тільки цифри
Імунітет після введення вакцини формується через
7-14 днів
Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією
понад 100 тис. хворих на тиждень.
Найбільш уразливими до грипу є
діти від 6 місяців, вагітні жінки та люди старші 60 років.
Імунітет після введення вакцини формується через
7-14 днів
Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією
понад 100 тис. хворих на тиждень.
Найбільш уразливими до грипу є
діти від 6 місяців, вагітні жінки та люди старші 60 років.
Щеплення від грипу: міфи та правда
Щеплення від грипу: міфи та правда
Без хвороб та з користю для дитини: поради для незабутньої зими
Без хвороб та з користю для дитини: поради для незабутньої зими
Правильна та своєчасна профілактика грипу дозволить батькам і малюкам отримувати задоволення від ігор, прогулянок та розваг протягом усієї зими. Розповідаємо, як урізноманітнити зимове дозвілля з дитиною!
Покататися на лижах, санчатах, ковзанах
Сани, лижі, ковзани — улюблені розваги дітей під час зимових свят. Якщо за вікном сніг, не засиджуйтеся вдома, вирушайте на вулицю ліпити сніговика, кататися на санчатах та лижах. Погода не вражає, на вулиці вогкість та сльота? Це не привід сидіти цілими днями у квартирі, адже є багато закритих ковзанок, штучних трас та лижних курортів. А якщо ви та ваша дитина вакциновані від грипу, то ви маєте мінімальний ризик захворіти на грип, перебуваючи у закритих приміщеннях.
Прогулятися ввечері у пошуках новорічних вогнів
Пориньте у чарівну атмосферу вашого міста напередодні зимових свят. Увечері кожне місто перетворюється на казку: на будівлях та деревах сяють світлодіодні вогні, вікна будинків прикрашають сніжинки та гірлянди. Створіть сімейну традицію — влаштовувати невеликі прогулянки з дітьми перед сном, це дуже корисно та цікаво, особливо під час різдвяних та новорічних канікул.
Зробити снігових ангелів
Всі діти люблять сніг за незвичайну красу та можливість різноманітних ігор з ним. Не відмовляйте малюку в цьому задоволенні — спробуйте зробити разом снігового ангела. Для цього необхідно знайти місце, вкрите рівним шаром чистого снігу. Прогуляйтеся у двір, парк, ліс... Знайшли? Чудово! Дійте! Якщо гра в ангелів вже не нова для вашої дитини, спробуйте відтворити інші образи на снігу, наприклад, милих звірів чи улюблених персонажів.
Влаштувати зимовий пікнік
Одягайтеся тепліше, запросіть із собою веселу компанію, прихопіть ласощі, термос із чаєм і вирушайте на пікнік! Наперед продумайте, які активності ви запропонуєте дітям. Це можуть бути пошуки скарбів, захованих у снігу, будівництво снігової фортеці або малювання фарбами на сніговій поверхні. Зимовий пікнік буде теплим, веселим, чарівним і смачним, якщо ви забезпечите гаряче меню, теплий одяг та рухливі ігри.
Організувати сімейну фотосесію
Зима щедра на чудові краєвиди. Щоб зробити кілька неповторних знімків, є сенс вирушити на природу. Гілки дерев після снігопаду, засніжені лави та вузенькі стежки зимового парку стануть чудовими декораціями для ваших сімейних знімків. Пізніше, через місяці й роки, ви з радістю згадуватимете ці прекрасні моменти.
Зробити годівничку для птахів
Робити добрі справи — легко та приємно. Створіть разом з дитиною годівницю та познайомтеся з новими друзями — птахами! Будиночки з кормом — справжній порятунок для пернатих у період холодів. Крім функціональності годівниці виконують й естетичну функцію: прикрашають міські парки та сквери, дворики та заміські будинки. Це водночас і вивчення природи, і виховання в дитини доброти та відповідальності, і, звичайно, чудова розвага для малюків та дорослих.
© Журнал Мой Ребенок © Burda Ukraine 2021. Photo: shutterstock.com